ویژگی های فرش دستبافت

ویژگی های فرش دستبافت

ویژگی های فرش دستبافت


یکی از مهم ترین کالاهای هر خانه، فرش است. فرش به خانه رنگ و رویی دیگر میدهد. وجود فرشی متناسب با اجزا خانه، به شما آرامش و آسایشی روحی عطا میکند. در بین فرش های بی نظیر و زیبایی که در بازار وجود دارد، فرش دستبافت جلوه ای درخشان تر و چشم نوازتری نسبت به باقی فرش ها دارد. فرش دستبافت نماد ایران و اصالت ایرانی است و از هنرهای دست ایران کهن محسوب میشود. فرش دستبافت فرشی است که تار و پود آن به وسیله دست هنرمند قالی بافان ایرانی ساخته شده است و سوا از ارزش مادی آن، ارزشی معنوی برای همگان دارد. بافت فرش به وسیله انگشتان هنرمند فرش بافان باعث شده تا طرح هایی بسیار زیبا و چشمگیر بر روی فرش به وجود بیاید و همین امر موجب شده تا در گوشه گوشه ی دنیا فرش ایرانی طرفدار داشته و شهره ای جهانی یابد.

ویژگی های فرش دستبافت

امروزه طرفداران فرش دستبافت ایران بسیار زیاد شده است به همین دلیل در بازار ایران و جهان طرح های متنوعی از این فرش میبینید. به طور کلی قالب های فرش دستبافت ایران به سه دسته ترنج، خشتی و افشان تقسیم میشود که قالب ترنج آن بسیار پرطرفدار و پرتقاضا است. فرش دستبافت با فرش ماشینی تفاوت های بسیاری دارد. یکی از شاخصه های اصلی فرش دستبافت این است که از دور و نزدیک جلوه ای ویژه دارد و بسیار درخشنده است. تقارن رنگ یکی دیگر از ویژگی های فرش دستبافت ایرانی است که زیبایی اثر را دو چندان میکند. پرزهای فرش دستبافت درخشان و لطیف هستند و فرش دستبافت تنها فرشی است که حتی با پا خوردن و شستشو و استفاده طولانی زیبایی چند برابری میگیرد.
اگر بخواهیم نگاهی کلی به طرح های موجود فرش دستبافت در ایران بکنیم، طرح های پرطرفدار شامل: طرح اسلیمی، طرح شاه عباسی، طرح شکارگاه، طرح افشان، طرح قابی، طرح ترکمن، طرح بخارا، طرح بته و جغه، طرح گل، طرح ماهی، طرح علیا، طرح هندسی، طرح اقتباسی، طرح گلدانی، طرح اسلامی، طرح آقار باستانی، طرح ایلی، طرح محرابی، طرح تلفیقی و… است.
فرش های دستبافت انواع گوناگونی دارند. فرش تمام ابریشم، فرش گل ابریشم، فرش کف ابریشم و… نمونه ای از فرش دستبافت ایرانی است. فرش تمام ابریشم همان طور که از نام اش پیدا است تمام تار و پود و چله اش از نخ ابریشمی مرغوب است و از ارزش مادی بسیار زیادی برخوردار است. فرش گل ابریشم، فرشی است که تنها در قسمتی از گل ها و نقش های فرش ابریشم به کار رفته و در باقی قسمت ها از پشم استفاده شده است. فرش کف ابریشم فرشی است که در زمینه آن به جای پشم از نخ ابریشم استفاده شده است.
مواد به کار رفته در فرش دستبافت همگی از مواد اولیه مرغوب است و این یکی از دلایل محبوبیت و مشهوریت فرش دستبافت ایرانی در سرتاسر دنیا است. مواد اولیه مرغوب در کنار نقشه ای زیبا و اصولی و مهم تر از همه بافنده ای حرفه ای و با تجربه باعث شده است تا فرش دستبافت ایرانی شهره ای جهانی پیدا کند.
امروزه به دلیل زیبایی که فرش های دستبافت به خانه میدهند، خانم های خانه دار علاقه ای ویژه به داشتن این مدل فرش ها در منزل خود دارند. اما فاکتور اصلی در خرید فرش دستبافت قیمت آن است. فرش های دستبافت به دلیل مواد اولیه ای که در آن ها به کار میرود، طرح های خاص و ایرانی، رنگ های کاملا طبیعی از قیمت بالایی برخوردار هستند. زمان بافت یک فرش هم در قیمت فرش دستبافت تاثیری مستقیم دارد. اگر فرش دستبافت تماما ابریشم باشد، سالها طول میکشد تا این فرش ساخته شود، از این رو قیمت بسیار بالایی دارد.

ویژگی های فرش دستبافت

هرچه کیفیت و تراکم فرش دستبافت بیشتر و بهتر باشد قیمت آن فرش بالاتر است. پس برای خرید فرش دستبافت ابتدا بودجه مورد نظر را تعیین کرده و بعد به دیدن فرش ها و خریدن بپردازید. قیمت فرش های دستبافت در ابعاد کوچک از ۱ میلیون شروع شده و تا ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون هم میرسد که این قیمت گذاری در فرش های دستبافت تماما ابریشم بسیار متفاوت است.
اگر شما هم جز آن دسته افراد هستید که علاقه به بافتن فرش دستبافت دارید میتوانید برای شروع نخ و نقشه فرش دستبافت را از فروشگاه های موجود تهیه کرده و شروع به بافتن در ابعاد کوچک کنید. نقشه فرش دستبافت بسیار حائز اهمیت است زیرا نقشه نمایان گر فرش در ابعاد کاغذی است و اگر بافنده نقشه خوانی بلد نباشد کل زحمت بافت فرش دستبافت از بین میرود. گره های به کار برده شده در فرش های دستبافت معمولا به صورت ترکی و یا نامتقارن فارسی هستند. قبل از شروع هر گونه بافتن ابتدا از محکم بودن چله خود مطمئن شوید. دار و چله فرش از نکات مهم و اساسی فرش بافی به حساب می آیند. فرش کاشان، فرش تبریز، فرش قم، فرش اصفهان، فرش یزد و… نمونه ای از فرش های دستبافت معروف در ایران و جهان اند که هر یک طرفداران ویژه خود را دارا هستند.

ارسال نظر