تابلو فرش دستباف

تابلو فرش دستباف به فرش هایی با طرح های زیبا و جذاب گفته میشود؛ که ابعاد و اندازه آن ها قابل قاب کردن و استفاده به عنوان تابلو زینتی بر روی دیوار باشد‌. تابلو فرش ها به دو دسته ماشینی و تابلو فرش تقسیم میشوند؛ که هر کدام جلوه ای خاص به منزل و یا محل کار شما میدهد. قیمت تابلو فرش های دستباف به دلیل استفاده از الیاف طبیعی و رنگ های روح نواز از دل طبیعت، بیشتر از تابلو فرش های ماشینی است. محل اصلی یا در واقع خاستگاه تابلو فرش در ایران و جهان، سردرود تبریز است. سردرود تبریز پایتخت تابلو فرش جهان نام گذاری شده است و قدمتی هشتاد ساله دارد. طرح ها و نقشه های این شهر به دلیل وفور رنگ و ظرافت کاری که بافندگان آن انجام میدهند شهره ای جهانی یافته است.

تابلوها از مهم ترین عوامل زیباسازی منزل به حساب می آیند. تابلو فرش و یا فرش های تابلویی به فرش هایی اطلاق می شود که عموما ریزنقش بوده و جنبه تزئینی دارند.
تابلو فرش دستباف نماد اصالت و شکوه ایرانی بوده و ابهت شرقی بودن را در هر منزلی به رخ می کشد.
فرش ایرانی از دیرباز مورد پسند مردم ایران و مردم کشورهای دیگر بوده است. سالانه تعداد زیادی توریست برای دیدن مکان های تاریخی کشور ما به ایران سفر میکنند و با توصیفاتی که از فرش ایرانی شنیده اند، طالب خرید و بردن فرش دستباف به کشور خود هستند. تابلو فرش دستباف به علت ابعاد و اندازه کوچک تر نسب به فرش و همچنین حمل راحت تر آن، طرفداران بیشتری دارد.


تابلو فرش و انواع آن
تابلو فرش ها در دو دسته دستباف و ماشینی در بازار وجود دارد. اگر شما طالب داشتن یک تابلو فرش اصیل با طرح و رنگ خیره کننده باشید، فروشندگان به شما تابلو فرش دستباف را پیشنهاد میکنند. تابلو فرش های دستباف به علت استفاده از مواد اولیه کاملا مرغوب، رنگ هایی از دل طبیعت و طرح های منحصر به فرد، جلوه ای خاص و شکوهی مثال زدنی دارند.
تابلو فرش دستباف ایرانی زبان زد خاص و عام است. طرح هایی که عموما در تابلو فرش های دستباف به کار میرود شامل:
طرح چهره، طرح طبیعت، طرح آثار باستانی کشورها، طرح نقاشی هنرمندان ایران و جهان، طرح آیات قرآنی، طرح های مینیاتوری و…تابلو فرش دستباف مینیاتوری با موضوع قربانی حضرت ابراهیم
 


 

تابلو فرش دستباف مینیاتوری

 

تابلو فرش دستباف در کنار مواد اولیه و نخ مرغوب، گره هایی سفت و قوی دارد. گره های یک فرش اگر سفت و محکم نباشد، بعد از چند سال استفاده از گره ها شل شده و ظاهری زشت و ناپسند برای تابلو فرش ایجاد میکند.
تمامی این توصیفات به این معنا نیست که تابلو فرش ماشینی نامرغوب و یا زیبا نیست! تابلو فرش های ماشینی به علت بافت با دستگاه های ماشین بافی در کارخانه ها، هیچ گره ای ندارند و با استفاده از گرما و حرارت بالا الیاف فرش را به پایه آن می چسبانند. به همین دلیل دوام تابلو فرش ماشینی چندان زیاد نمی باشد.


طرح های تابلو فرش ماشینی مانند تابلو فرش دستباف شامل:
طرح چهره، طرح آیات قرآنی، طرح آثار باستانی مهم، طرح نقاشی و خطاطی هنرمندان مطرح، طرح مینیاتوری، طرح طبیعت و… می باشد.
امروزه تابلو فرش چهره از پرفروش ترین های تابلو فرش ماشینی می باشد. انتخاب هدیه برای افراد مهم زندگی از سخت ترین کارهای هر شخصی می باشد. به خصوص اگر شخص مورد نظر شما بسیار سخت پسند باشد!
تابلو فرش چهره گزینه ای خاص و منحصر به فرد به عنوان یک هدیه به افراد سخت پسند زندگیتان می باشد. هر شخصی با دیدن چهره خود بر روی تابلو فرشی ماندگار بسیار ذوق زده و خوشحال می شود.
در یک نگاه کلی تابلو فرش دستباف و تابلو فرش ماشینی تفاوت چندانی با هم نمیکنند. اما با نگاهی جزئی تر به این فرش ها و داشتن کمی اطلاعات در مورد انواع فرش میتوانید این دو را از هم تشخیص دهید.


تشخیص تابلو فرش دستباف از تابلو فرش ماشینی
یکی از مهم ترین ویژگی در شناخت هر فرشی گره می باشد. فرش های دستباف با دست بافته می شود و مهم ترین ویژگی آن ها حداقل ۱۲۰ گره در هر اینچ مربع می باشد.
برای تشخیص یک تابلو فرش دستباف از ماشینی نگاهی پشت فرش کنید.
پشت فرش دستباف نرم تر است و چند گره بزرگ دارد و همچنین طرح های فرش از پشت آن قابل تشخیص می باشد، اما در فرش ماشینی طرح فرش به هیچ عنوان در پشت آن مشخص نیست و گره ها به صورت یکنواخت و پشت سر هم قرار گرفته اند.
همان طور که گفته شد گره های تابلو فرش دستباف محکم تر و قوی تر از تابلو فرش ماشینی بود و دوام بیشتری هم نسبت به فرش ماشینی دارد. گره در یک تابلو فرش دستباف بر روی یک ریسمان پایه قرار میگیرد و بسیار محکم می باشد، اما در تابلو فرش ماشینی هیچ گره ای وجود ندارد و تنها نخ ها به دور ریسمان پیچیده می شود و با فشار و حرارت کنار هم قرار گرفته اند.
مورد دیگر در شناخت و تشخیص تابلو فرش دستباف از ماشینی دقت در ریشه های آن ها می باشد. در تابلو فرش دستباف ریشه فرش جزئی از خود فرش و جدانشدنی بوده و رشته های تار را تشکیل می دهد. اما در تابلو فرش ماشینی ریشه های فرش به آن دوخته شده است و جزئی از تابلو فرش نمی باشد.
اصولا در تابلو فرش دستباف از نخ ابریشمی که ظاهری درخشان تر و خوش رنگ تر نسبت به باقی نخ ها دارد، استفاده می شود. رشته های ابریشمی ظاهری زیباتر، سنگین تر و ریزتر نسبت به سایر نخ های موجود در بازار دارد.
نکته دیگر در شناخت تابلو فرش دستباف، دقت در پودهای فرش می باشد. کوک ها در کناره ی فرش دستباف عموما با دست دوخته می شود و به همین علت چندان منظم و یکدست نیست، اما در فرش های ماشینی کوک کناره های فرش با دستگاه های دقیق، به صورت منظم و در یک خط مستقیم دوخته می شود.
الیاف به کار رفته در تابلو فرش هم از گزینه هایی است که در شناخت تابلو فرش دستباف از ماشینی کمک میکند. تابلو فرش دستباف معمولا از ابریشم، پشم، و یا مخلوط پشم و ابریشم می باشد. فرش های ابریشمی درخشندگی خیره کننده ای دارند که هر ببینده ای را به سمت خود جذب میکند و بسیار ارزشمند و گران قیمت می باشد. پشم هم یکی از الیاف مهم در بافت فرش دستباف می باشد که به دلیل طبیعی بودن آن در برابر شعله مقاوم می باشد، اما الیاف به کار رفته در فرش ماشینی، از الیاف مصنوعی بوده و به راحتی قابل اشتعال است و بویی مشابه سوختن پلاستیک از خود منتشر میکند.
رنگ در تابلو فرش دستباف کاملا طبیعی بوده و عموما از رنگ های نیلی، قرمزیا لاکی، سایه های زرد و… تشکیل شده اند، اما در الیاف مصنوعی فرش ماشینی از رنگ های مصنوعی استفاده میشود. به همین دلیل تنوع رنگ در فرش ماشینی بیشتر از فرش دستباف می باشد.
اخرین راه تشخیص تابلو فرش دستباف از تابلو فرش ماشینی، قیمت آن می باشد. تابلو فرش ها قیمت های گوناگونی دارند، تابلو فرش دستباف ابریشمی از گران ترین تابلو فرش های دنیا بوده و ارزش بسیار بالایی دارد. تابلو فرش های پشمی بیشتر در دسترس بوده و قیمت پایین تری دارد ولی قیمت آن نسبت به تابلو فرش ماشینی بالاتر است. از مهم ترین تفاوت های این تابلو فرش ها، قیمت آن ها می باشد.
در انتها اگر بخواهیم تابلو فرش دستباف را از ماشینی تشخیص دهیم در هنگام خرید باید دقت بسیار زیادی کرده و ترجیحا از یک فرد با تجربه در حوزه فرش و تابلو فرش کمک بگیرید و سعی کنید از فروشگاه های مطمئن در فروش تابلو فرش، مانند آقای فرش، شهر فرش و… خرید کنید.
 

پشت تابلو فرش دستباف و ماشینی

 


پایتخت تابلو فرش جهان
اگر بخواهیم به جست و جو در مورد زادگاه تابلو فرش ایرانی بپردازیم، به شهر پرآوازه و پرافتخار سردرود می رسیم.
سردرود پایتخت تابلو فرش دستباف جهان است که به ثبت جهانی رسیده است و قدمتی ۸۰ ساله دارد. در این شهر هیچ کسی بیکار نیست! زیرا همه به هنر شریف قالی بافی مشغول هستند. ۸۰ درصد مردم شهر زیبای سردرود به طور مستقیم و غیرمستقیم به بافتن انواع فرش، تابلوفرش، قالیچه و… مشغول هستند.
روزانه بالای ۵۰۰ قطعه تابلو فرش در این شهر بافته و برای فروش به نقاط مختلف کشور فرستاده میشود.
اگر روزی گذرتان به شهر زیبای سردرود افتاد، جالب است بدانید نمیتوانید هیچ خانه ای را پیدا کنید که یک دار قالی برای بافت تابلو فرش در آن برپا نباشد!
قطب جهان نما و چشم نواز تابلو فرش، سردرود سالانه بالای ۷۰ هزار قطعه تابلو فرش را به کشورهایی مانند چین، آلمان، ژاپن، امریکا صادر میکند.
تابلو فرش های سردرود به دلیل استفاده نخ مرغوب ابریشم در آن ها، از درخشندگی و گیرایی خاصی برخوردار هستند. وجود رنگ های شگفت انگیز در این تابلو فرش ها و همچنین طرح های خاص و منحصر به فرد که توسط طراحان مطرح سردرود طراحی و ارائه شده است، مهر تاییدی بر ارزشمندی یک تابلو فرش است.
الیاف به کار رفته در تابلو فرش های سردرود عموما از ابریشم خالص و درخشنده می باشد. از دیگر الیاف های به کار رفته در تابلو فرش سردرود، پنبه و پشم می باشد.
مرغوبیت پشم به ضخامت، استحکام، طول، رنگ، ظرافت و قابل کشش بودن آن بستگی دارد. و مرغوبیت پنبه به رنگ، طول تار، نبود ناخالصی، ظرافت، استقامت، یکنواختی الیاف بستگی دارد.
وجود نام سردرود بر تابلو فرش ها حکم تاییدی بر اصالت ایرانی و شکوهمندی آن تابلو فرش می باشد. برای عشاقان تابلو فرش دستباف، نام سردرود کافی است تا رضایت خاطر آن ها فراهم شود، زیرا تابلو فرش سردرود رقیبی در جهان ندارد.
در صنعت بافت تابلو فرش شهرهای دیگری به جز سردرود هم در حال فعالیت می باشند. شهرهایی مانند اصفهان، کاشان، کرمان، قم، مشهد، یزد و… که طرح ها و اندازه های خاص خود را داشته و طرفداران این تابلو فرش ها هم در سرتاسر دنیا کم نمی باشد.
 

تابلو فرش سردرود

 

نکاتی در مورد تابلو فرش
قدیمی ترین تابلو فرش جهان در موزه متروپولیتن قرار دارد. این تابلو فرش حدودا در قرن ۱۷ ام بافته شده و جنس آن از ابریشم است.

 


 

معروف ترین و پرطرفدارترین طرح های تابلو فرش شامل:
شاعر جوان، آیات قرآن، کوچ عشایر، مهمانی پاپ، شام آخر، پیانو زن، خفته در باغ، لیلی و مجنون و…
به عنوان مثال تابلو فرش لیلی و مجنون از معروف ترین تابلو فرش های ابریشم شهر کاشان می باشد که قدمتی طولانی داشته و اواخر قرن ۱۹ ام میلادی بافته شده است. ابعاد این تابلو فرش ۱۲*۲۰۰ سانتی متر می باشد.
 

 

تابلو فرش معروف پنجاه پادشاه سرشناس کشور ایران در سال ۱۲۹۹ هجری قمری در کرمان بافته شد. این تابلو فرش از ارزشمندترین و معروف ترین تابلو فرش های جهان است.

 

نگهداری تابلو فرش
تابلو فرش ها به دلیل جنبه تزئینی که دارند معمولا مدت طولانی بر روی دیوار منزل و یا محل کار شما نصب می شود و در معرض انواع گرد و خاک، آلودگی ها و… می شوند.
برای شستن تابلو فرش و زدودن آن از گرد و خاک بهتر است آن را به قالی شویی کاربلد بسپارید، اما اگر این امکان را ندارید در شستن تابلو فرش باید به نکاتی بسیاری دقت کنید.
به هیچ عنوان خودسرانه هر ماده شوینده ای را به تابلو فرش نزنید، به خصوص تابلو فرش های ماشینی، زیرا امکان رنگ دادن و مخلوط شدن رنگ های تابلو فرش وجود دارد.
حتما برای شست و شو تابلو فرش، آن را از قاب بیرون بیاورید.
اگر میخواهید تابلو فرش را برای مدتی طولانی استفاده نکنید، بهتر است از نفتالین برای جلوگیری از بیدزدگی تابلو استفاده کنید.
بعد از شستن تابلو فرش به هیچ عنوان آن را در معرض نور مستقیم خورشید نگذارید، زیرا باعث پوسیدگی و از بین رفتن تار و پود تابلو فرش میشوید.
لطفا فرش ها را تا نکنید، تا کردن فرش باعث شکسته شدن و خرابی تابلو فرش ارزشمند شما می شود.
در صورت خیس شدن تابلو فرش به هر دلیلی، سریعا با سشوار آن را خشک کنید تا مانع پوسیدگی شوید.
تابلو فرش را بر روی دیوار آهکی و یا گچی قرار ندهید.
از میخ زدن به فرش برای نصب آن بر روی دیوار به شدت خودداری کنید.
سعی کنید روزانه گردوخاک تابلو فرش را توسط برس های گردگیری و یا جاروبرقی بگیرید.


خرید تابلو فرش
اگر قصد خرید تابلو فرش را دارید بهتر است ابتدا بودجه خود را مشخص کنید. میزان هزینه ای که برای خرید تابلو فرش در نظر دارید را مشخص کرده و به جست و جو تابلو فرش در سایت های گوناگون کنید.
اگر امکان خرید حضوری را ندارید می توانید از سایت های معتبر و شناخته شده تابلو فرش مورد نظر را سفارش دهید. اما برای خرید کالای ارزشمندی مانند تابلو فرش، به خصوص اگر دستباف باشد، بهتر است به فروشگاه های معتبری چون آقای فرش، شهر فرش و یا به بازار بزرگ فرش تهران و بازار بزرگ فرش اصفهان مراجعه کنید و تا جایی که ممکن است با یک فرد با تجربه در شناخت فرش و تابلو فرش به خرید تابلو فرش مورد نظر خود بروید.
بهتر است تابلو فرش را بدون قاب خریداری کنید، زیرا در پشت هر تابلو فرشی شناسنامه اثر، محل بافت و بافنده آن حک شده است و یک سند بر اصل بودن تابلو فرش می باشد.
قیمت تابلو فرش دستباف از تابلو فرش ماشینی بسیار بیشتر است. قیمت تابلو فرش دستباف در ابعاد و اندازه کوچک از ۵ میلیون شروع و در ابعاد و اندازه بزرگ تا ۶۰ الی ۷۰ میلیون و بعضا در نوع ابریشم تا ۱۰۰ میلیون هم می رسد.
قیمت تابلو فرش ماشینی از ۱۰۰ هزار تومان در ابعاد و اندازه کوچک و مدل های چاپی شروع شده و تا ۱ الی ۲ میلیون می رسد.
تابلو فرش قیمت های گوناگونی دارد. در نوع دستباف بسته به نوع بافنده آن، محل بافت آن، مدت زمان بافت، اندازه آن، نقشه و نخ آن، رنگ های طبیعی، الیاف طبیعی و… می باشد. و در نوع ماشینی بسته به رنگ های به کار رفته در چاپ، نوع چاپ، طرح انتخابی، اندازه آن و… می باشد.

 

ویژگی فرش دستباف

تابلو فرش های دستباف، به دلیل ویژگی های خاصی که گفته شد از قیمت بالایی برخوردار هستند و هر کسی توانایی خرید آن ها را ندارد. اما این دلیل نمیشود که ما از خرید تابلو فرش ناامید شویم. سایت های گوناگونی که در حوزه فرش فعالیت میکنند که در بعضی از فصول سال حراجی میگذارند تحت عنوان حراج تابلو فرش دستباف که شما میتوانید در آن موقع با توجه به بودجه خود تابلو فرشی ارزان تر از قیمت اصلی آن تهیه کنید و از خرید خود خرسند باشید. گاها بودجه شما بسیار کم است اما قصد خرید تابلو فرش تحت هر شرایطی را دارید، در این مواقع میتوانید تابلو فرش ماشینی ارزان که در بسیاری از فروشگاه ها موجود است را تهیه کنید. به این صورت با حداقل هزینه تابلو فرشی باب میل خودتان خریده و از آن برای زینت بخشیدن در محل زندگیتان استفاده کنید.

 

New Page 1

کانال تلگرام آموزش تابلو فرش دستباف

برای عضو شدن در کانال تلگرامی مجموعه نگار سرا کافیست کلیک نمایید.

  • فروش انواع تابلو فرش

  • فروش انواع فرش دستباف

  • آموزش بافت تابلو فرش ، فرش دستباف

تابلو فرش دستباف