فرش دستباف کرمان

استان کرمان از شمال به خراسان و از شرق به بلوچستان از مغرب به یزد و یزد فارس و از جنوب به استان هرمزگان محدود است قالی بافی در کرمان پیشینه ای کهن دارد دوران صفویه به طور قطع کرمان یکی از مراکز مهم قالی بافی بوده و نمونه های بسیار زیبایی قالی کرمان از آن دوران در موزه های سراسر دنیا پراکنده است. فرش و قالی دستباف کرمان به دلیل کیفیت و زیبایی منحصر به فرد دارای طرفداران زیادی می باشد.

ویژگی ها و طرح های فرش دستباف کرمان
کلیه فرش های استان کرمان را میتوان در دو دسته شهری بافت و عشایری تقسیم نمود از مناطق شهری باف میتوان کرمان، رفسنجان، برد سیر، گلباف، ماهان، زرند، جوپار از عشایری باف سیرجان را نام برد
طرح های مورد استفاده در قالی کرمان سبزی کار، طرح های افشان، نقوش قاب، انواع درختی، گلدانی، تلفیقی گل فرنگ طرح هایی موسوم به گربلن طرح بته می باشد از لحاظ رنگ آمیزی فرش کرمان یکی از متنوع ترین و شادترین فرش های ایرانی محسوب می شود لاکی سیر و روشن، بژ، عنایی،مسی آبی، روشن، سرمه ای، صورتی سیر و روشن سبز و سیر و روشن و کرم به وفور مشاهده می شود. استفاده از پشم برای تار و پود فرش مهم ترین مواد اولیه فرش های کرمان است. فرش های کرمان در اندازه های مختلف، غالبا روی چله پنبه بافته می شود.
گرایش به بافت های کوچک مانند زرع و نیم و دو زرع کمتر اما ابعاد 2*3 و 5*3 و 5*2 و 3*4 و بزرگ تر متداول است رجشمار قالی های کرمان متغیر از 35 تا 80 رج می باشد نوع گره فارسی است و شیرازه کرمان همواره در هنگام بافت انجام می شود دار عمودی از نوع چرخان در کرمان استفاده می شود

فرش دستباف کرمان از نوع پشمی چیست؟
پشم رایج ترین متریال مورد استفاده در فرش های دستباف کرمان است که به راحتی در دسترس است و معمولاً از گوسفندها تهیه می شود. سن، نژاد، آب و هوایی که در آن زندگی می کنند و رژیم غذایی گوسفندان همگی بر کیفیت پشم تأثیر می گذارند.
از آنجا که پشم به طور گسترده ای در دسترس است و یک منبع تجدید پذیر (نیازی به کشتن گوسفندان برای برداشتن پشم آنها نیست و هر ساله دوباره رشد می کند)است، پس پشم یکی از ارزان ترین مواد برای بافت یک فرش است.
از نظر بصری، فرشهای پشمی دستباف دارای ظاهری مات و مسطح هستند و ظریف تر به نظر می رسند و تمایل به ترکیب با محیط اطراف خود دارند.
فرشهای پشمی بسیار بادوام هستند و شمع آنها ضخیم و قوی ظاهر می شود. آنها همچنین در برابر لکه هاو ترافیک پا مقاومت طبیعی نشان می دهند. این فرشها می توانند 50 سال یا بیشتر با استفاده منظم (و البته نگهداری) عمر داشته باشند.
فرشهای دستباف پشمی نیز مقاوم در برابر آتش هستند و نسبت به گرد و غبار بیشتر مستعد هستند. در حالت ایده آل، شما باید حداقل یک بار در سال نظافت فرشهای پشمی دستباف را انجام دهید. اگر از آن در منطقه ای با ترافیک بسیار زیاد استفاده می شود، توصیه می شود که هر شش ماه یکبار فرشهای پشمی را تمیز کنید.
به دلیل متریال مورد استفاده، نحوه مراقبت از فرش پشمی در مقابل فرش ابریشم کمی متفاوت است. حال نحوه نگهداری هر دو نوع فرش را بررسی می کنیم.

قیمت فرش دستباف کرمان
تفاوت قیمت گذاری بین هر دو نوع فرش دستباف کرمان از نوع پشمی و ابریشمی در نتیجه زمان و مواد لازم برای تولید آنها و همچنین سایر فاکتورها(مانند سبک کلی و میزان پیچیدگی نقش)تعداد گره ها و رنگ های به کار رفته و.. تعیین می شود.
گرچه هر دو نوع فرش دستباف کرمان زیبا هستند، اما اختلاف قیمت بین این دو نشان دهنده تفاوت آنها در ویژگی های متفاوت در متریال و سبک آن هاست. رایجترین اندازه های فرش دستباف 6 متری کرمان، فرش دستباف 12 متری کرمان است که با توجه به فضای محیط انتخاب می شود. قیمت فرش دستباف شش متری کرمان از حدود 8 میلیون تا 21 میلیون تومان می باشد

کرمان