فرش دستباف اردکان

فرش دستباف کاشان

اولین چیزی که در هر خانه ای خودنمایی می کند، فرش است. اگر از عاشقان فرش باشید حتما می دانید که فرش کاشان از آن دسته فرش های معروف ایرانی است که طرفداران بسیاری را از سرتاسر جهان به خودش جذب کرده است. کاشان از دیرباز خواستگاه فرش دستبافت ایرانی بوده و سابقه بسیار زیادی در این عرصه دارد. فرش دستبافت کاشان یکی از ظریف ترین و زیباترین فرش های دستبافت ایرانی به حساب می‌آید و همچنین قالی بافان شهر زیبای کاشان یکی از معروف ترین و دقیق ترین قالی بافان ایران به حساب می‌آیند. در کاشان به جای واژه فرش از واژه قالی استفاده میکنند. واژه قالی رسمیت بیشتری در بین مردم ساکن کاشان دارد. فرش دستباف کاشان جزو قالی‌های بسیار محبوب و پرطرفدار در سطح ایران و جهان است که در طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متعدد و متنوعی به فروش می‌رسد. طرح‌های بسیار ظریف و نفیسی که بر روی قالی‌های دستباف توسط هنرمندان کاشانی پیاده می‌شود موجب این محبوبیت شد است. نخستین قالیچه با پشم مرینوس در کاشان، در اواخر قرن نوزدهم بافته شد.مناطق مهم بافت جوشقان، بید گل، آران، قمصر و نوش آباد از مهمترین مراکز قالی بافی کاشان محسوب می گردند.

ویژگی ها و طرح های فرش دستباف کاشان

مشخصات ویژه فرش دستباف کاشان استفاده از رنگهای متنوع گرم و ترکیب زیبای رنگها است. استفاده از رنگ سرمه ای در ترنجها، لچک ها و حاشیه که با رنگهای عاجی و دیگر رنگهای روشن توازن می یابد، در کاشان رایج است. از دیگر مشخصات قالیهای کاشان، ترنجهای کنگره دار ویژگیهای ظریف و شاخه و برگهای دندانه داری است که در اکثر نمونه ها مشاهده می شود. قالی کاشان دو پوده است و با گره فارسی بافت میشود و رج شمار بافته های کاشان و روستاهای پیرامون آن 40*40 در هر گره (6 و5 سانتی متر) است. بافت قالی در کاشان بر روی دستگاه دار، فارسی باف انجام می شود. قالی های این ناحیه غالبا دو پوده می باشند و جنس چله ها از نخ یا ابریشم طبیعی و جنس پرزها از ابریشم و کرک است که از مرغوب ترین نوع پشم به شمار می رود. تعداد گره های فرش دستبافت کاشان چیزی حدود ۱۲۰ تا ۸۴۰ گره در هر اینچ می باشد. اگر فرش شناس باشید می دانید که هر چه تعداد گره در فرش بیشتر باشد ارزش آن فرش نسبت به سایر فرش ها بیشتر است و هر چقدر تعداد خانه در فرش های دستبافت کاشان بیشتر باشد، آن فرش مرغوب تر نسبت به سایر فرش ها است. فرش بافان ایران را معمولا در خانه های ۴۲، ۴۸، ۵۲ و ۷۰ خانه می بافند. بعضی از فرش بافان در فرش های دستبافت از گره های جفتی استفاده میکنند که این کار نوعی تقلب به حساب می‌آید و از ارزش فرش می‌کاهند. برای تشخیص نوع گره در فرش های دستبافت کاشان باید تجربه بالایی داشته باشید. یکی از راه های تشخیص گره جفتی این است که فرش تو خالی باشد و یا با درفش گره فرش را از پشت فرش درآورده باشند و کاملا مشهود باشد. با این راهکارها تا حدودی می توانید به اصل بودن فرش دستبافت کاشان پی ببرید. راهکار دیگری که می توانید فرش دستبافت کاشان اصل را تشخیص دهید نوع طراحی و رنگ آمیزی خاص آن است. طرح های بته، لچک، ترنج شاه عباسی و… از طرح هایی است که در فرش دستبافت کاشان به کار می رود و همچنین رنگ هایی که در فرش های زیبای دستی کاشان به کار می‌رود معمولا سرمه‌ای، سبز، کرم، آبی فیروزه‌ای، قرمز یا لاکی و…است. فرش بافان اصیل ایرانی برای بافت فرش دستبافت کاشان معمولا از نخ ابریشم با رنگ های طبیعی استفاده می کنند که ارزش این اثر هنری را چند برابر می کند. به همین دلیل ارزش فرش دستبافت کاشان بسیار بالا بوده و طرفداران بسیاری را چه در ایران و چه در جهان به خود جذب کرده است.

قیمت فرش دستباف کاشان

برای قیمت گذاری یک فرش معمولا عوامل مختلفی دخیل هستند. ارزش کالای نفیسی چون فرش دستبافت کاشان به راحتی قابل تشخیص نیست اما از دسته عواملی که در قیمت گذاری این فرش نفیس دخالت دارند، نوع چله به کار رفته در فرش، تعداد رج های آن، نوع طرحی که در فرش به کار میرود، بافنده فرش دستبافت، اندازه و ابعاد فرش، مواد اولیه به کار رفته در فرش دستبافت کاشان و کیفیت آن، بافت تمیز و بی نقص و مشکل فرش، میزان گره ها و خانه های آن و…

همانطور که میدانید برای خرید فرش دستبافت باید فرش شناس باشید تا بتوانید فرش اصل کاشان را شناسایی کنید. فرش دستبافت کاشان را از نوع گره و نوع بافت آن باید شناخت. نوع گره به کار رفته در فرش دستبافت کاشان، گره نامتقارن فارسی است و نوع بافت فرش یا قالی کاشان;، بافت لول است. برای فرش دستبافتی چون فرش دستبافت کاشان نمیتوان قیمتی گذاشت اما به دلیل درخواست بالای مردم و علاقمندان به فرش دستبافت کاشان ناچار به قیمت گذاری بر روی این اثر هنری نفیس هستیم. فرش های دستبافت کاشان از قیمت چیزی حدود ۳ تا ۴ میلیون شروع شده و تا حدود ۲۰۰ میلیون به اتمام میرسد. قیمت فرش بستگی به ابعاد آن و نوع و تعداد خانه ها و گره های آن دارد. همان طور که گفتیم هر چه تعداد خانه ها و گره ها ریز بافت تر، فرش گران تر و مرغوب تر است. یکی از انواع فرش های دستباف کاشان، فرش افشان کاشان می باشد که در زیر به آن اشاره شده است

‌فرش افشان کاشان

منظور از فرش های سبک افشان، فرش هایی هست که در وسط فرش، ترنج نداشته باشد. فرش های سبک افشان هم شامل فرش های ماشینی و هم فرش های دستباف هست. فرش کاشان طرح افشان (ماشینی)، 700 شانه، افشان 1000 شانه و افشان 1200 شانه هست که با افزایش تعداد گره یا همان تراکم فرش میزان ظرافت فرش هم زیاد میشود. قیمت فرش 1500 شانه کاشان به دلیل ظرافت و اینکه به نوعی یک فرش ماشینی دستباف گونه می باشد قیمت بالایی دارد.

آدرس کارخانه فرش کاشان:
شرکت های فرش کاشان در شهرک های صنعتی :
1- شهرک صنعتی سلیمان صباحی
2- شهرک صنعتی راوند
3- شهرک صنعتی جعفرآباد
4- شهرک صنعتی هلال
5- شهرک صنعتی نوش آباد
هستند که افراد در این شرکت ها به بافندگی، ریسندگی، آهار و تکمیل، مشغول به فعالیت هستند. شاید بتوان گفت که بیش از 750 واحد تولیدی نساجی به همراه 25000 نیروی انسانی در شرکت فرش کاشان در حال کار هستند. فرش کاشان به دلیل شهرت، اصالت و قدمت، جایگاه ویژه ای دارد ولی باید توجه داشت از اعتبار و مارک این فرش اصیل بعضا سو استفاده میشود و به همین دلیل نمیتوان به مارک پشت فرش اکتفا کرد و تنها راه حل خرید از فروشگاه های معتبر هست. برای اطلاع از شرکت های معتبر به لینک زیر مراجعه فرمایید.


لیست کامل شماره تلفن و آدرس شرکت های فرش کاشان (کلیک کنید)

کاشان
فرش دستباف افشان
فرش دستباف کاشان