فرش دستباف

یکی از مهم ترین کالای هر خانه، فرش آن خانه می باشد. فرش به خانه ها رنگ و جلای ویژه ای میدهد. فرش دستباف از آن دسته فرش هایی است که با رنگ های منحصر به فرد و طرح های کم نظیرش به خانه روح و جلای غیر قابل توصیفی می دهد. استان ها و شهرهای زیادی در ایران وجود دارد که بافت فرش از کارهای روزمره اهالی آنجا به شمار می آید. تبریز، مشهد ، قم، کاشان، نائین، اردکان، کرمان، اردبیل و… از جمله استان ها و شهرهایی هستند که بافت فرش در آن قدمتی دیرینه دارد. قیمت فرش های دستباف رابطه مستقیم با اندازه و طرح های آن و همچنین مواد اولیه و شهر بافته شده دارد. به عنوان مثال قیمت فرش های دستباف کاشان ۹ متری و اردکان ۶ متری هر دو از ۵ میلیون شروع شده و به بالا ۳۰ الی ۴۰ میلیون میرسند‌.

فرش دستباف تبریز از جمله فرش های معروف و سابقه دار ایران است که از طرح ها و رنگ های متنوعی بافته شده اند. انواع فرش تبریز، فرش تبریز طرح هریس است که از طرح های اصیل و قدیمی تبریز به حساب می‌آید و توسط مردم هریس بافته میشود. طرح فرش به صورت خطوطی کاملا منظم و هندسی بوده و برگرفته از فرهنگ مردم شریف منطقه هریس می باشد. مورد دیگر، فرش دستباف سالاری است که توسط استاد سالاری طراحی شده است و فقط برای فرش های ۵۰ رج به بالا و گاها ۴۰ رج به بالا استفاده میشود. طرح های فرش دستباف تبریز عموما ریز نقش بوده و با زمینه های مرجانی و طرح ماهی، طرح گل فرش، طرح اسلیمی، هریس و… می باشد و عموما از جنس نخ ابریشم و یا پشم است زیرا به فرش درخشندگی باورنکردنی میدهد. اصفهان از جمله استان هایی است که در زمینه فرش بافی و فرش شهره ای جهانی دارد. بازارهای فرش دستباف اصفهان محلی نام آشنا و امن برای خرید و فروش انواع فرش دستباف می باشد. در این بازار به راحتی و با خیالی جمع میتوانید فرش دستباف دست دوم اصفهان را پیدا کنید و متناسب با میزان بودجه ای که دارید، فرشی طبق سلیقه خود بخرید. طرح هایی که عموما در فرش اصفهان به کار میرود، طرح فرش بته جقه، طرح فرش نقاشی های زیبا و روح نواز، طرح های اسلیمی، شاه عباسی، ترنج، لچک و… می باشد. مواد اولیه به کار رفته در فرش اصفهان از موادی مرغوب و رنگ هایی از دل طبیعت است. نخ ابریشم معروف ترین و خاص ترین نخ به کار رفته در این فرش ها می باشد. قیمت فرش دستباف ابریشم اصفهان از ۶ میلیون تومان در ابعاد کوچک شروع شده تا ۴۰۰ میلیون تومان در ابعاد بزرگ در بازار وجود دارد. به عنوان مثال قیمت فرش دستباف نائین ۶ متری از چیزی حدود ده میلیون شروع و بعضا به ۳۰ میلیون هم میرسد. این قیمت گذاری بستگی به طرح و الیاف به کار رفته در آن دارد.

یکی از مکان های امن برای خرید این نوع از فرش، بازار فرش دستباف تهران است که مکانی مناسب برای خرید انواع طرح فرش دستباف در هر اندازه و سلیقه ای می باشد. زیباترین و بهترین فرش دستباف ایران را میتوانید در بازار تهران پیدا کرده و به منزل خود ببرید. برای خرید بهتر است با یک فرد با تجربه در زمینه شناخت فرش و تشخیص انواع آن به بازار بروید تا بهترین خرید را داشته باشید. یکی دیگر از استان های مطرح، کرمان است. قیمت فرش دستباف کرمان با طرح های متنوع و زیبا از ۴ میلیون شروع میشود به قیمت بالای ۵۰ میلیون هم میرسد. جالب است بدانید رکورد گران ترین آن در یک حراجی در واشنگتن با ۱۲۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ متعلق به کرمان است. این اثر شگفت انگیز توسط یکی از سرمایه داران که نام و اثری از آن در جایی ثبت نشده، خریداری شده است! ساروق کرمان شهری مطرح در این زمینه است و قیمت فرش دستباف ساروق کرمان از ۳ میلیون شروع و به بالای ۱۰ الی ۱۵ میلیون میرسد. مهم ترین عامل در اینکه یک فرش بهترین طرح فرش را در میان باقی فرش ها داشته باشد نقشه قالی است. انواع نقشه های قالی بافی از آثار موجود در جهان نظیر آثار باستانی، طبیعت، طرح گل، بوته، حیوانات و… است. نقشه های فرش بافی معمولا یا به صورتی هندسی و خطوط شکسته و یا به صورت خطوط منحنی کشیده می شوند. نقشه ها با خطوط منحنی در اکثر فرش های موجود در بازار وجود دارد، اما نقشه با خطوط شکسته بیشتر در بین فرش بافان عشایری، چادر نشین ها و ترکمن صحراها رواج دارد، از این رو طرح عشایری بسیار خاص و دلنشین است و نظیر آن در کمتر نقطه ای از ایران پیدا میشود. قیمت فرش عشایری از یک میلیون شروع و تا ۲۰ الی ۳۰ میلیون میرسد.

بر خلاف فرش ماشینی این نوع از فرش، در بین مردم ایران و جهان از جایگاهی ویژه برخوردار است و به همین دلیل در اکثر شهرهای ایران این هنر جزیی جدا نشدنی از مردم است. به عنوان مثال، شهر قم در این زمینه پیشینه ای طولانی دارد. قیمت فرش دستباف قم از سه میلیون شروع میشود و همچنین قیمت فرش دستباف تمام ابریشم قم از ۸ میلیون شروع شده و تا ۳۰۰ میلیون میرسد. فرش ابریشم قم جمشیدی یکی از مهم ترین تولیدکنندگان فرش تمام ابریشم، گل ابریشم و کرکی در قم است. فرش دستباف قم از مطرح ترین فرش های دستباف است و معمولا از طرح های شکارگاه، ترنج و شاه عباسی در این فرش ها بسیار استفاده میشود. قیمت فرش ابریشم متفاوت و گوناگون است. هر شهری قیمت مخصوص به خودش را بر روی فرش های دستباف خود میگذارد. به عنوان مثال قیمت فرش دستباف ریز ماهی اردبیل از یک میلیون شروع و به ۲۰ الی ۳۰ میلیون و فرش ریز ماهی خوی از ۵ میلیون شروع و به ۵۰ میلیون هم میرسد.

فرش دستباف ایرانی
فرش دستباف
فرش دستباف