فرش دستباف نایین

فرش دستباف نائین یکی از پرآوازه ترین فرش های دستبافت ایران است. فرش دستبافت در ایران قدمتی طولانی و تنوع بسیار دارد، یکی از معروف ترین فرش های دستبافت ایران، فرش دستبافت نائین است، فرشی ارزشمند و معروف که چیزی حدود ۲۰۰ سال قدمت دارد. تجارت فرش و فرش بافی از مهم ترین مشاغل مردم شهر نائین به شمار می‌رود.

 

ویژگی ها و طرح های فرش دستباف نایین

فرش دستبافت نائین بسیار نرم و ظریف افست، الیاف مخصوص این فرش از پشم هایی در فلات ایران است که ریسندگان نائین از این پشم ها کلاف های نازک و یکدستی تهیه میکنند و با ظرافت بسیار فرش نائین را می بافند. یکی از دلایل معروفیت و محبوبیت فرش دستبافت نائین رنگ ثابت این فرش ها است. رنگ هایی که در فرش نائین به کار می‌رود معمولا لاکی، قهوه ای، عنابی سبز، یشمی، فیلی، لاجوردی، کرم، خاکی، نارنجی است. جالب است بدانید که برای رنگرزی فرش نائین از مواد کاملا طبیعی چون پوست انار، پوست گردو، روناس، اسپرک، برگ مو و..‌ استفاده میکنند. از دیگر ویژگی های فرش دستبافت نائین نقشه ها و طرح های خاص این فرش است که زیبایی آن را دو چندان کرده است. طرح هایی که در فرش دستبافت نائین به کار می‌رود از تنوع بالایی برخوردار است، نمونه این طرح ها بیشتر به صورت نقش پیچ در پیچ اسلیمی گل مرغی، حاج خانمی، سقفی، محرابی جوشقانی، شکارگاه، لچک، ترنج، شاه عباسی، طرح های غلط مانند قابی، قاب درخت، قاب محتشم و… است و در اندازه های مختلف قالی، پشتی، قالیچه و پرده ای ارائه می شود.

یکی دیگر از ویژگی های فرش دستبافت نائین دور بودن طرح فرش از چهره نگاری و عدم استفاده از شمایلگری در فرش ها است به همین دلیل است که در فرش های نائین چهره پردازی نمی بینیم. چهره پردازی و شمایلگری نیاز به تنوع رنگ بسیار دارد که در فرش دستبافت نائین ما با محدودیت رنگ مواجه هستیم. گره هایی که در فرش دستبافت نائین به کار می رود معمولا به صورت گره فارسی است که گاهی به صورت یک جفتی و یا دو جفتی هم انجام می شود. فرش دستباف نائین معمولا به شکل شش لا و یا نُه لا یک خفتی و دو خفتی بافته می شود که قالی های شش لا و یک خفتی ظریف تر و ریزتر هستند و کیفیت خوبی دارند و قالی های نُه لا و دو خفتی نسبت به فرش شش لا از ظرافت و کیفیت پایین تری برخوردار هستند. دارهای قالی فرش دستبافت نائین در قدیم به صورت چوبی بوده ولی امروزه در صنعت فرش بافی دستی معمولا از دارهای فلزی استفاده میکنند. روش نصب دارها و شیوه چله کشی آن بسیار شبیه فرش بافی های کاشان و اصفهان است. در این کار از افرادی که با تجربه و حرفه ای هستند استفاده میکنند تا عملیات کاملا دقیق و بدون هیچ عیبی انجام شود. در عملیات پرداخت معمولا یک پرداخت اولیه انجام میشود تا بافت صورت گیرد و یک پرداخت نهایی بعد از اتمام کار انجام میشود. البته باید توجه شود که پرداخت در فرش های بالای ۱۶۰ گره با دست انجام میشود تا ظرافت و تمیزی کار حفظ شود.

 

 قیمت فرش دستباف نایین

فرش های نائین در اندازه و ابعاد گوناگون بافته و به فروش میرسد، ولی به دلیل خاص بود و قیمت بالای فرش دستبافت نائین فرش شش متری نائین در نزد خریداران محبوب تر است. قیمت فرش دستبافت 6 متری نائین از چیزی حدود 10 میلیون شروع و گاهی تا 50 تا 60 میلیون هم بسته به طرح و مواد اولیه آن، می رسد. قیمت فرش دستبافت نایین گل ابریشم از چیزی حدود 6 میلیون شروع و گاهی تا 80 میلیون هم بسته به طرح و مواد اولیه آن، می رسد. قیمت فرش دستبافت 9 متری نایین از چیزی حدود 10 میلیون شروع و گاهی تا 170 میلیون هم بسته به طرح و مواد اولیه آن، می رسد.قیمت فرش دستبافت گرد نایین از چیزی حدود 20 میلیون شروع و گاهی تا 80 میلیون هم بسته به طرح و مواد اولیه آن، می رسد.

   

فرش دستباف نائین
فرش 2 نائین