New Page 1

فرش دستباف دست دوم
اسم و آوازه فرش ایرانی در همه جای جهان پیچیده است. فرش هایی که رنگ و اصالت خاصی به خانه ها می‌دهد. فرش های دستباف انتخاب بسیار عالی برای دکور خانه های ایرانی هستند. اما از آنجا که این روزها قدرت خرید چنین کالای گرانی آرزوی هر خانواده ایرانی شده است، بسیاری از خانواده ها برای داشتن فرش دستباف، به خرید فرش دستباف دست دوم رو می‌آورند. فرش دستباف ایرانی تنها فرشی است که بعد از پا خوردن های بسیار و گذشت سالیان سال رنگ و روی خود را از دست نداده و هر روز جلوه بیشتر و زیباتری به خود میگیرد. بنابراین خرید فرش دست دوم دستباف تفاوت آن چنانی با فرش دستباف نو ندارد. البته برخی از فرش های دست دوم دستباف به مراتب از فرش های نو دستباف گران تر است که این قیمت‌گذاری بستگی به نوع مواد به کار رفته در فرش و رنگ طبیعی یا غیرطبیعی آن دارد. فروشندگان فرش، فرش‌های قدیمی و پاخورده را با قیمتی ارزان‌تر از شما خریداری میکنند و با کمی مرتب و تمیز کردن فرش و یا به اصطلاح رفو کردن فرش آن را به سایر کشورها صادر میکنند. اگر برای خرید فرش دستباف دست دوم به بازار میروید حتما یک شخص با تجربه در زمینه فرش دستباف و خرید آن با خودتان ببرید زیر به راحتی میتوانند از وارد نبودن و بلد نبودن شما سواستفاده کنند. برای تشخیص فرش دست دوم سالم کافی است به پشت فرش دقت کنید. قسمت هایی که رفو یا پوسیدگی دارد و یا بافت نامناسبی شده باشد را از پشت فرش به راحتی میتوان تشخیص داد. قسمت هایی که در فرش دست دوم دستباف رفو میکنند معمولا محکم تر از سایر قسمت ها است. نکته جالب دیگری که در خرید فرش دستباف سالم دست دوم باعث توجه میشود در زمان تا کردن فرش است. در هنگام تا کردن فرش دستباف دست دوم در قسمت هایی که دچار مشکل است صدای خفیفی مخصوص شکستگی میدهد که میتواند توجه و دقت شما را به خود جلب کند.
مهم ترین ویژگی فرش دست دوم دستباف این است که بر اثر شست و شو و یا نور میزان درخشندگی و چشمگیر بودن فرش دو برابر میشود. هیچ زمانی رنگ فرش دستباف دست دوم کم نمیشود و هر چه بیشتر پا بخورند رنگ و روی زیباتری به خود میگیرد. از مهم ترین ویژگی های فرش دستباف دست دوم این است که در برابر حرارت و گرما از مقاومت خوبی برخوردار است و این تنها به دلیل نخ و مواد اولیه مرغوبی است که در بافت و تولید این فرش به کار رفته است.
قیمت فرش های دستباف دست دوم بستگی به نوع بافنده فرش، ابعاد و اندازه آن دارد. فرش های دستباف دست دوم از قیمت یک میلیون شروع شده و تا چیزی حدود ۳۰۰ میلیون قیمت‌گذاری شده است.


نکاتی که در خرید فرش دستباف دست دوم باید دقت کرد
اگر فرش شناس نیستید حتما با یک شخص که تجربه بالایی در شناسایی فرش و مقدار کارکرد آن دارد به خرید فرش دستباف دست دوم بروید.
بعد از دیدن فرش و انتخاب رنگ و ابعاد آن به این نکته دقت کنید که چه مقدار از عمر فرش میگذرد و چقدر کار کرده است. برای فهمیدن این موضوع پنجه های دستتان را داخل قسمت های فرش فرو کنید اگر فرش گوشت داشته باشد متوجه میشوید که فرش خوب و قابل استفاده است.
از سالم بودن ترنج ها و گوشه و کنار فرش که به صورت مثلث در کناره ی فرش واقع شده است و به اصطلاح به آن لچک میگویند، مطمئن شوید.
گل بزرگی که در وسط فرش دستباف قرار میگیرد، ترنج نام دارد، دقیقا در مرکز فرش جا خوش کرده و جلوه ای ویژه به فرش میدهد. این گل بزرگ به دلیل مرکزیتی که دارد و همچنین ابعاد بزرگش حتما باید سالم و تمیز باشد تا زیبایی فرش از بین نرود. ترنج ها معمولا به صورت بیضی، دایره ای و یا نواری در فرش به کار میروند و معمولا با شاخه ها و برگ های زیبایی تزئین شده اند. یکی از نکات مهمی که در فرش دستباف دست دوم باید دقت کرد تقارن ترنج ها و لچک های فرش است. برای تشخیص متقارن بودن نقوش فرش دستباف باید فرش را از قسمت میانی تا کرده و روی هم بگذارید تا تقارن طرح ها نسبت به مرکز فرش مشخص شود. این کار را میتوان توسط متر انجام داد. گاهی در فرش های دستباف اشکال طرح و یا موتیف ها به صورت ناتمام رها میشوند که این زیبایی فرش را میگیرد، در هنگام خرید حتما به این نکته دقت کنید. نکته دیگری که باید در خرید فرش دستباف دقت کرد تشخیص رنگ پریدگی فرش است که برای فهمیدن این موضوع در وسط فرش می‌ایستیم و به دو طرف فرش نگاه میکنیم، خط تقارن فرضی بر روی وسط فرش در نظر گرفته و گل های دو طرف را با هم مقایسه میکنیم. اینگونه متوجه میشویم که هر دو طرف از گل هایی با اندازه و رنگ یکسان تشکیل شده است و یا دچار مشکل است.
 

فرش شهرزاد
فرش شهرزاد