فرش دستباف تبریز
تبریز، شهر جهانی فرش است. زیباترین و خاطره انگیزترین فرش های دستباف در این شهر زیبا بافته شده است. وفور رنگ های طبیعی و خالص در تک تک رج های فرش دستباف تبریز خودنمایی میکند. تنوع طرح هایی که در فرش های تبریز به کار می رود بسیار بالاست.


ویژگی ها و طرح های فرش دستباف تبریز
فرش دستباف تبریز طرح سالاری از قدیمی ترین فرش هایی است که در تبریز توسط استاد سالاری بنا و بافته شده است. تعداد رج هایی که در فرش های سالاری به کار میرود معمولا از ۴۰، ۵۰ رج به بالا است. فرش دستباف تبریز طرح سالاری جدید در طرح ها و اندازه های گوناگونی در بازار موجود است. مدل فرش سالاری تبریز در اندازه های سه متری، شش متری، دوازده متری و در صورت درخواست در ابعاد کوچک تر و یا بزرگتر بافته میشود و با توجه به ابعاد و اندازه آن قیمت های گوناگونی دارد. طرح های رایج فرش تبریز در بازار بسیار متنوع و زیاد است. به عنوان مثال فرش دستباف تبریز طرح نامی یکی از نمونه های فرش دستباف تبریز است که به اصطلاح به آن طرح زیرخاکی گفته میشود و در سرتاسر آن میتوان طرح های ظرف و جام را مشاهده کرد. و یا فرش دستباف تبریز طرح گنبد که رنگ های آبی و لاکی آن نشانه شناخت این فرش است. در چله این فرش زیبا از ابریشم استفاده شده که هم باعث مستحکم تر شدن فرش گنبد نسبت به باقی فرش ها شده و هم باعث بالا رفتن رجشمار فرش شده است که این ویژگی باعث میشود نقش فرش با جزئیات بیشتری دیده شود. از نمونه فرش های گنبد میتوان به فرش طرح گنبد شیخ لطف الله اشاره کرد.


فرش هریس
شهر هریس در شمال غربی ایران و نه چندان دور نسبت به شهر بزرگ تبریز واقع شده است. در شهر و اطراف آن فرش با الگویی تولید می شود که به راحتی شناخته می شود؛ در مرکز یک مدالون بزرگ زاویه دار با بخش های بزرگ گوشه ای مشخص قرار دارد. فرشهای بزرگ عمدتا توسط نخهای نسبتاً خشن بر روی تارهای پنبه ای با طرح روستایی ساخته می شوند. این فرشهای فارسی در منطقه ای با مساحت بیش از 30 روستا، در منطقه کوهستانی شمال غربی ایران، در 50 کیلومتری شرق تبریز بافته می شود. اعتقاد بر این است که بازرگانان تبریز، که مایل به فروش پارچه های خود برای صادرات در ایران بودند، به بافندگان محلی، فرش های خوب شهری یا شاید حتی تکه های پارچه ای را نشان دادند و از آنها خواستند که فرش های بزرگ را به نسبت آن ها و به آن شکل ببافند. بافندگان با مهارت های زیاد این طرح های خاص را بر روی فرش تطبیق دادند. نتیجه، فرش هریس،  به یک فرش روستایی جذاب تبدیل شد. یکی از معروف ترین فرش های استان زیبای تبریز، فرش هریس است. فرش هریس محصول شهر هریس می باشد و در زمره محکم ترین و بادوام ترین فرش های دستباف قرار دارد. فرش هریس از پشم مرغوب بافته شده و دارای طرح های عشایری، هندسی، ترنج و… می باشد. فرش دستباف هریس اصل بسیار سنگین و دارای رنگ هایی درخشان و طبیعی است. این فرش زیبایی خاص و محصور کننده ای دارد و هر چه از عمر آن میگذرد و بیشتر پا میخورد مرغوب تر و گران تر میشود. قیمت فرش هریس با توجه به گره های آن،  اندازه و ابعاد، رنگ های طبیعی و زیبا و مستحکم بودن آن متفاوت است.


ویژگی های فرش هریس
فرشهای هریس با کیفیت بالایی از نوع پشم خاص خود، به دلیل دوام و سختی بسیار شناخته شده است و برای راهروها و اتاقهای غذاخوری بسیار مناسب است. اندازه های بزرگ آن بیشتر متداول هستند. استفاده از فرشهای هریس برای خانه ها و همچنین محیط های عمومی بسیار مناسب است. فرش هریس با نقوش برجسته و بزرگ و پالت گسترده ای از رنگ های گرم، فرش آنتیک هریس احتمالاً محبوب ترین فرشهای روستای فارسی است که به طور مداوم در حال افزایش تقاضا در دهه گذشته است، قطعات قدیمی تر آن کمیاب شده اند و از نظر ارزش و عزت به طور قابل توجهی روند صعودی را پیش گرفته اند. ارزش فرش های هریس در سبک و رنگ طراحی آنها مشخص می شود. طرح فرش هریس یک مدالونی بزرگ است که دارای گوشه های بزرگ و پر از برگ بلوط و شاخ و برگ شاخه ای است، که به شکل جسورانه و فریبنده نمایش داده می شود. فرشهای هریس بافته شده در 60 سال گذشته، از تراکم بیشتری برخوردار هستند. قالبهای دیگر که به ندرت دیده می شود شامل طرح های فرش عتیقه گل و برگ و گاهی “درخت زندگی” است که یادآور برخی فرش های قدیمی قفقازی است. هنگامی که از یک بافنده فرش هریس سؤال شد که چگونه او رنگ هایی را برای استفاده در فرش خود انتخاب کرده است، وی به غروب خورشید که تازه در حال وقوع بود اشاره کرد. با توجه به این نکته مطمئناً بافندگان فرش هریس استادان رنگ آمیزی بودند. در حالی که فرشهای هریس در 20-40 سال گذشته اغلب به شکل شیمیایی رنگ می شوند اما بهترین آن ها با استفاده از مخلوطی از مواد طبیعی و شیمیایی ساخته می شوند، فرش های قدیمی عتیقه هریس با رنگهای گیاهی خالص ساخته می شدند. استفاده از تکنیک سایش یا تنوع عمدی در یک رنگ، به طرز ماهرانه ای در بهترین فرش های هریس استفاده می شود. تکنیک به خوبی توسعه یافته و ترسیم دوتایی یا حتی سه گانه انجام می شود که بهترین فرش های هریس را متمایز می کند و استحکام و عمق قابل توجهی از رنگ و طراحی ایجاد می کند. در فرشهای عتیقه هریس، یک قبیله کوچ نشین ساکن کوههای مجاور البروس، از پشم سرسبز شاهسوان، استفاده می کردند. بعد ها از پشمی که از تبریز وارد شد و کیفیت مطلوبی داشت استفاده شد. فرش های هریس کاملاً گره خورده هستند، اما یک پایه پنبه ای محکم را با گره های بسته بندی شده به کار می گیرند که باعث دوام آنها می شوند.


موارد استفاده از فرش هریس
استفاده از فرشهای هریس به دلیل تطبیق پذیری آنها در طراحی خانه بسیار محبوب هستند. طرح های هندسی استفاده شده در فرش های هریس، مبلمان مدرن را تکمیل می کند و رنگ های گرم و عمق هنری آنها را تقویت می کند. غنای رنگ و استحکام طراحی این نوع فرش ها باعث می شود تا در طراحی داخلی یک شرکت نیز، استفاده از فرش های هریس، یک انتخاب مشترک باشد. فرشهای هریس به دلیل شخصیت هنری و جذابیت ماندگار، از انواع فرش های مناسب سرمایه گذاری نیز می باشند.


قیمت فرش دستباف تبریز
قیمت فرش دستباف مهربان هریس از شش متری جفتی ۱۱ میلیون شروع و در ابعاد بزرگتر به قیمت ۳۰ الی ۴۰ میلیون میرسد. قیمت فرش دستباف هریس شش متری از ۴ میلیون شروع و تا ۲۰ میلیون میرسد. یکی از طرح های فرش هریس، طرح قلم یا تاجری است که از پشم مرغوب با رنگ های گیاهی و طبیعی بافته شده و در آذرشهر بافته میشود. قیمت فرش تاجری هریس از ۵ میلیون شروع شده و به ۳۰ الی ۴۰ میلیون هم میرسد. فرش مهربان هریس یک نمونه دیگر از فرش های زیبا و معروف هریس است که معمولا به رنگ های سرمه ای و لاکی در بازار موجود است. محل بافت این فرش شهر هریس بوده و چله آن هم از پشم مرغوب است. قیمت فرش دستباف تبریز طرح سالاری سه متری از سه میلیون شروع و تا ۵۰ میلیون هم میرسد.
قیمت روز فرش دستباف تبریز طرح سالاری را میتوان از سایت های موجود در گوگل که به صورت روزانه قیمت ها را مشخص میکنند پیدا کرد و متناسب با بودجه ای که برای خرید فرش در نظر گرفته اید، اقدام به خرید کنید. نخ و نقشه فرش سالاری در ابعاد گوناگون زیرپایی، قالیچه، فرش های سه متری، شش متری، دوازده متری و… فروخته میشود. قیمت نخ و نقشه فرش سالاری از یک میلیون شروع و در صورتی که چله آن ابریشم باشد تا ده میلیون هم میرسد.

از دیگر طرح های فرش دستباف تبریز، فرش تبریز طرح تقی زاده است که ریز بافت اعلا و از چله ابریشم است. قیمت این طرح پرطرفدار در ابعاد کوچک از ۱۵ میلیون شروع شده و در ابعاد بزرگ به ۴۰ الی ۵۰ میلیون میرسد. همان طور که مشاهده کردید قیمت فرش های دستباف تبریز به دلیل الیاف مرغوب ابریشم و یا پشم، رنگ هایی کاملا گیاهی و طبیعی و نخ و نقشه ای معروف بسیار گران است. به عنوان مثال قیمت فرش دستباف ۹ متری تبریز از ده میلیون شروع میشود و با توجه به معروفیت طرح به ۱۰۰ میلیون هم میرسد. شاید شما هم جز آن دسته افراد باشید که با بودجه ای کم علاقه مند به داشتن فرش دستباف تبریز در منزل خود هستید. شما میتوانید با توجه به بودجه ای که برای خرید فرش در نظر گرفته اید، فرش دستبافت تبریز دست دوم را امتحان کنید. قیمت فرش دستباف تبریز دست دوم بسیار پایین تر و مناسب تر از قیمت فرش های نو بوده و از دو میلیون شروع میشود. البته گاه پیش می آید که فرش دستباف دست دوم گران تر از فرش دستباف نو باشد، مانند فرش هریس که به دلیل الیاف مرغوب و مستحکم بودن آن حتی با گذشت سالیان طولانی از بافت فرش همچنان درخشان و محکم خودنمایی میکند.
 

فرش دستباف تبریز
فرش هیرس
فرش طرح 2
فرش هریس