فرش دستباف اردکان

فرش دستبافت ریزماهی خوی

ایران بزرگترین صادر کننده فرش دستباف با سهم 30٪ در بازارهای جهانی است و سالانه حدود 3 میلیون متر مربع فرش دستباف در ایران بافته می شود که دو سوم آن صادر می شود و یک سوم پاسخگوی نیاز داخلی است.فرش دستبافت ریزماهی خوی نیز از انواع فرش های صادراتی است.

ویژگی ها و طرح های فرش دستباف

از پارچه فرش دستبافت در انواع فرش ها و در فرش ریزماهی خوی برای تار و پود و پایه استفاده می شود، با این وجود برخی فرشهای بافته شده در قبایل از پشم در پایه فرش استفاده می کنند و در فرشهای ابریشمی اغلب از ابریشم به عنوان پایه و همچنین شمع استفاده می کنند.

شمع به ماده یا الیافی گفته می شود که در بافندگی انواع فرش و فرش دستبافت ریزماهی خوی استفاده می شود. مواد اصلی مورد استفاده در فرشهای ایرانی و فرش دستبافت ریز ماهی خوی: پارچه، پشم، ابریشم و پنبه است.همچنین بعضی اوقات بافندگان قبیله ای از پشم شتر یا بز استفاده می کنند.

پشم متداول ترین ماده برای بافندگی فرش های دستباف ایرانی یه خصوص فرش دستبافت ریز ماهی خوی، هم به دلیل نرم بودن و بادوام بودن و هم به دلیل در دسترس بودن این منابع طبیعی برای مردم ایران است. بهترین پشم به طور کلی از ارتفاعات سردسیر تهیه می شود و توپوگرافی کوهستانی در مناطقی از ایران برای تولید کیفیت عالی پشم مناسب است. سایر پشم ها از استرالیا و نیوزیلند وارد می شوند. پشم کورکی بهترین نوع پشم محسوب می شود، این پشم با کیفیت بالا است که بسیار نرم و با دوام است.

اما ابریشم طبیعی بسیار گران است و به همین دلیل در فرشها از آن استفاده کمتری می شود. ابریشم از پیله کرمهای ابریشمی که روی برگهای توت ایجاد می شود تهیه می شود. ابریشم نسبت به سایر الیاف طبیعی از نظر ظرافت مزیت بالایی دارد. اما اگرچه به اندازه پشم ضخیم نیست و دوام آن را ندارد، اما به دلیل جزئیات پیچیده، کار و هزینه زیاد در ساخت فرش های ابریشمی توصیه می شود که از آنها به عنوان آویز دیواری یا در مکان هایی با رفت امد کم استفاده شود. برخی فرشها برای برجسته کردن جزئیات و افزودن عمق به کاراکتر، از مقادیر کمی ابریشم به همراه یک شمع پشمی استفاده می کنند. ابریشم کتان معمولاً در پایه فرش استفاده می شود. با این حال، برخی از بافندگان (مانند ترکمن ها) از آن برای معرفی جزئیات سفید استفاده می کنند و تضادی در رنگ و بافت ایجاد می کنند.

قیمت فرش دستبافت ریزماهی خوی

در قیمت گذاری یک فرش دستبافت ریزماهی خوی عوامل زیادی دخیل است. به طور مثال تکنیک های مختلف، روش بافندگی و انواع مختلف نخ می تواند بر قیمت یک فرش دستبافت ریزماهی خوی تاثیر بگذارد. همچنین نباید فرشهای تولیدی کارگاهی را با فرش های عشایری مقایسه کرد.در نتیجه شرایط کاری متفاوت قیمت متفاوتی را تعیین می کند.

اگرچه تأثیر مواد اولیه بر قیمت های نهایی در مقایسه با دستمزدهای انجام آن قابل قیاس نیست، زیرا که بیشتر مواد اولیه در داخل کشور تأمین می شود. شهرهای سیرجان، کرمان، کرمانشاه و مشهد پشم عالی را تهیه می کنند. رنگهای پنبه ای و گیاهی نیز در ایران به وفور موجود است. اما بخش هایی از الیاف مورد نیاز از استرالیا و نیوزلند وارد می شوند و واردات ابریشم نیز از چین و چند کشور دیگر تامین می شود.

اما در کل سرعت بافنده، نوع فرش، اندازه فرش، میزان زمان صرف شده برای بافندگی، پیچیدگی و تراکم فرش و همچنین میزان دستمزدها، قیمت یک فرش دستبافت ریزماهی خوی را تعیین می کند.

قالی 24 متری
فرش ریز ماهی خوی