فرش دستباف اصفهان

اصفهان از جمله استان هایی است که در زمینه فرش بافی و فرش دستباف شهره ای جهانی دارد. قالی اصفهان با گره فارسی بافته می شود و از ابریشم به عنوان چله قالی زیاد استفاده می شود. تاریخچه فرش دستباف اصفهان به سده شانزده میلادی درست در زمان سلطنت صفوی بر می گردد. فرش دستباف اصفهان در دوره صفویه و با توجه پادشاهان صفوی به این هنر، از اهمیت و ارزش والایی برخوردار شد. با روی کار آمدن شاه عباس، بیش از پیش به این هنر توجه شد و این دوران را می توان عصر طلایی قالیبافی ایران نامید. فرش دستباف اصفهان، شاهکاری فاخر، بی بدیل و میراث گرانقدر پیشینیان است که بیش از پانصد سال، زینت بخش خانه و کاشانه ایرانیان شده است.

 

ویژگی ها و طرح های فرش دستباف اصفهان

نقوش قالی اصفهان اکثرا لچک و ترنج است و طرح های درختی، اسلیمی، گل فرنگ، شکارگاه و طرح آثار و ابنیه باستانی بیشترین نقشه های فرش را در اصفهان تشکیل می دهند. هماهنگی، تناسب و تنوع رنگ به خصوص رنگ های شاد در طیف های تیره و روشن، پرزهای کوتاه، رجشمار بین ۵۰ تا ۹۰، استفاده از گره فارسی، شیرازه متصل و اغلب دو پوده و لولو همچنین پرداخت در موقع بافت از ویژگی های قالیبافی اصفهان است. اکثر طرح ها و نقشه هایی که داخل فرش دستباف اصفهان به کار می رود، نقشه و طرح های گل و برگ است که معمولا در سایزبندی بزرگ این طراحی ها انجام می شود. طرح های پرکاربرد در نقشه فرش دستباف اصفهان شامل طرح شاه عباس، اسلیمی و حیوانات روی درخت هستند. تاریخچه فرش دستباف اصفهان تأثیر زیادی در نقشه فرش اصفهان امروزی دارد. رنگ بندی این فرش ها، یک همگونی و هماهنگی کامل هست و رنگ های شاد را می توان از طیف کم رنگ تا پررنگ در این فرش ها دید.

 

تولید کنندگان معروف قدیم و جدید اصفهان

استاد فتح اله حبیبیان نائینی، برادران مفیدی، حاج رضا قنبری، جلال بنده علی از معروف ترین تولید کنندگان این قالی هستند.از طراحان مشهور نیز می توان از استاد بهزاد، سلطان محمد، سید علی از اساتید طراح در دوره صفویه می باشند.استاد رشتیان، رضا شاکری، عیسی بهادری، اصغر بیات از طراحان معاصر می باشند.

 

قیمت فرش دستباف اصفهان

بازارهای فرش دستباف اصفهان محلی نام آشنا و امن برای خرید و فروش انواع فرش دستباف می باشد. در بازارهای فرش دستباف اصفهان به راحتی و با خیالی جمع میتوانید فرش دستباف دست دوم اصفهان را پیدا کنید و متناسب با میزان بودجه ای که دارید، فرش دستبافی طبق سلیقه خود بخرید. طرح هایی که عموما در فرش دستباف اصفهان به کار می رود، طرح فرش بته جقه، طرح فرش نقاشی های زیبا و روح نواز، طرح های اسلیمی، شاه عباسی، ترنج، لچک و… می باشد. مواد اولیه به کار رفته در فرش دستباف اصفهان از موادی مرغوب و رنگ هایی از دل طبیعت است. نخ ابریشم معروف ترین و خاص ترین نخ به کار رفته در این فرش ها می باشد. قیمت فرش دستباف ابریشم اصفهان از ۶ میلیون تومان در ابعاد کوچک شروع شده تا ۴۰۰ میلیون تومان در ابعاد بزرگ در بازار وجود دارد. به عنوان مثال قیمت فرش دستباف نائین ۶ متری از چیزی حدود ده میلیون شروع و بعضا به ۳۰ میلیون هم می رسد. این قیمت گذاری بستگی به طرح فرش دستباف و الیاف به کار رفته در آن دارد.

 

بازار فرش اصفهان کجاست؟

آدرس بازار فرش دستباف اصفهان مورد جستجوی بسیاری از افراد است. بازار فرش اصفهان در واقع همان، مراکز فروش فرش است که خیابان حکیم اصفهان در این زمینه بنام است. بازار فرش اصفهان یکی از بهترین ها برای خرید فرش ایرانی است. در بازار فرش حکیم اصفهان، تعداد زيادي مغازه است كه انواع فرش هاي دستباف را دارند. انواع فرشهاي طرح اصفهان، شهركرد، شيراز ،مشهد، تبریز و … انواع گليم و گبه انجا موجود هست. مسلما خرید فرش از اصفهان از تهران به مراتب ارزان تر بوده و همان فرش در تهران با قیمت خیلی به نسبت بالاتر به فروش می رسد. حتي اگر خريد هم نداشته باشيد ديدن اين همه طرح و رنگ و نقش، روح و جان شما را طراوتی تازه می بخشد.

فرش دستباف اصفهان
فرش اصفهان