فرش دستباف بیجار
تاریخ فرش قدیم بیجار را بنام گروس می شناسند .بیجار مرکز منطقه گروس، که در شرق سنندج واقع است و دومین مرکز با اهمیت کردستان در تمامی زمینه ها ازجمله قالی بافی می باشد.

ویژگی ها و طرح های فرش دستباف بیجار

فرش دستباف بیجار دارای طرح و نقشه های مختلفی چون طرح هراتی لجک ترنج، گل فرنگ معروف به گل میرزا علی، اسلیمی نقش مستوفی، انواع لجک ترنجهای هندسی، ماهی در هم می باشد.
رنگهای مورد استفاده در قالی های قدیمی و جدید بیجار شاد و از تنوع بسیاری برخوردار است .انواع لاکی، آبی روشن، بژ، نیلی، سبز و سرمه ای بنفش، انگوری و نارنجی در قالی امروز و زرد طلایی در فرش های قدیم این منطقه دیده می شوند.
مواد اولیه بافت:پشم و نخ و پنبه و نیز در حد بسیار محدود در فرشهای قدیمی از ابریشم استفاده شده است.رجشمار اغلب قالی های بیجار بین 30 تا 35 رج است، در نمونه های قدیمی رجشمار 15و 20 دیده میشود.ابعاد رایج کلگی، زرع و نیم، کاره، 6 متری و 9 متری را تشکیل می دهد.گره ترکی در مناطق مختلف قالی بافی بیجار بکار میرود.
قالی های بیجار هنگام بافت شیرازه میشوند و به علت پود کشی سخت و سفت قال های قدیم به فرش آهنین مشهور است و همچنین دارای پرز بلند می باشند.


قیمت فرش دستباف بیجار

قیمت فرش بیجار
بسته به نوع بافت و ابعاد آن در اندازه های ۶ متری، ۹متری و ۱۲ متری، متفاوت است. این روزها به دلیل کوچکتر شدن خانه و قدرت پایین خرید مردم فرش های شش متری فروش بهتری نسبت به سایر فرش ها دارند. قیمت فرش دستباف بیجار از 4 میلیون تا 20 میلیون تومان می باشد